Twierdza Srebrna Góra w Górach Sowich z daleka nie robi żadnego wrażenia. Nie góruje dumnie nad miastem, a jej sylwetka nie rozpływa się gdzieś w oddali. Dopóki nie podejdziecie blisko, to po prostu jej nie ma. Na horyzoncie widać tylko zatopioną w lesie Srebrną Górę. Gdybyśmy nie wiedzieli, że na jej szczycie znajduje się potężna, pruska fortyfikacja, być może wybralibyśmy inną trasę. Zarośnięta grubą warstwą trawy i krzaków pokaże Wam swoją wielkość dopiero, kiedy do niej wejdziecie. Wtedy przetrzecie oczy ze zdumienia i uwierzycie, że w jej wnętrzu mogło zmieścić się ponad 3, 5 tysiąca żołnierzy.
Twierdza Srebrna Góra – zespół fortów i siatka tuneli
W tym przypadku ciężko mówić o twierdzy czy forcie. To jest prawdziwy zespół fortów połączony siatką podziemnych tuneli i skomunikowany kolejką wąskotorową z innymi pruskimi rejonami. W sumie 6 fortów i kilka bastionów, z których najważniejszy jest centralny i największy Donjon. Na trzech kondygnacjach rozmieszczono 151 kazamat. W całej twierdzy znajduje się natomiast 299 kazamat i 54 izby strzeleckie. Zadbano nie tylko o wielkość Twierdzy Srebrnogórskiej, ale także o jej niezależność. Magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze, prochownia – to wszystko znajduje się we wnętrzu Donjonu, gwarantując mu samowystarczalność na długie miesiące.
Twierdza Srebrna Góra – historia
Twierdza powstała w zaledwie 12 lat (1765-1777). Było to możliwe tylko dlatego, że do jej budowy zatrudniono ogromną jak na tamte czasy liczbę pruskich robotników – na budowie pracowało około 4 000 osób, dodatkowo wspieranych (niekoniecznie dobrowolnie) przez lokalną ludność. W powstanie Srebrnej Góry zaangażowany był sam król pruski Fryderyk Wielki. Cel był prosty – zbudować niezdobytą twierdzę na niespotykaną skalę. Jak pokazała dotychczasowa historia plan został w pełni zrealizowany. Dzięki odparciu szturmu wojsk napoleońskich w roku 1807 Twierdza Srebrnogórska może szczycić się mianem niezdobytej. Rozmach, z którym została zbudowana, sprawił, że po dziś dzień pozostaje największą górską twierdzą w Europie.
Wszystkie posty z dolnośląskiego:
Dolnośląskie
Wszystkie posty z Polski:
Polska
Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!
18 komentarzy
Jasny gwint, jaka konstrukcja. Mega imponujące.
Konstrukcja jest niesamowita. Podobnie jak wielkość całej twierdzy. Musisz tam koniecznie pojechać, bez problemu da się dojechać na rowerze 🙂
Mała poprawka: wiadukt nie jest wiaduktem kolei wąskotorowej, tylko normalnotorowej. Obecnie jedyny pozostały z tej trasy (i wciąż używany) odcinek to linia ze Ścinawki Średniej do Nowej Rudy Słupiec, gdzie jest kopalnia gabra.
Zapewne masz rację, znawcami kolei nie jesteśmy, w twierdzy mówili nam o kolejce wąskotorowej, staliśmy na wiadukcie, jest wąski, więc wydawało się to prawdopodobne. Pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz!
To jeden z dwóch wiaduktów dawnej „Kolei Sowiogórskiej” z Dzierżoniowa do Woliborza i dalej do Nowej Rudy i Ścinawki. Na odcinku górskim od Srebrnej Góry była to kolej zębata. Zob.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Sowiog%C3%B3rska
Można dodać, że wiadukty są dwa i jeden z nich w 2013 był w remoncie – nie wiem jak jest teraz. Poza tym, jest też stalowy most nad torami od którego można rozpocząć wędrówkę wzdłuż trasy kolejki i napawać się widokami leśnymi.
Byliśmy tylko na jednym wiadukcie i na pewno nie był w remoncie. Dzięki za informacje!
Kurcze, pamiętam twierdzę z dzieciństwa. Wtedy robiła ogromne wrażenie… teraz patrzą i dalej jestem tak samo podekscytowana. Podobnie działa na mnie twierdza Kłodzka.
Niedługo trzeba będzie się tam wybrać i odświeżyć wspomnienia 🙂
Cały czas robi wrażenie…ale jak musiała porażać swoją wielkością, tętniącym życiem i kunsztem, kiedy działała i była zamieszkana!
Niesamowite miejsce! Nawet nie wiedzialam, ze takie istnieje, musze sie wybrac przy pobycie w Polsce.
Polecam wyprawę na każdą twierdzę wtedy, gdy odbywa się rekonstrukcja bitwy i aż roi się od ludzi w epokowych mundurach i strojach. W Srebrnej Górze to ok.10 VI, a w Kłodzku 10 VIII (w zależności jak wypadnie w danym roku, co zawsze można sprawdzić).
Wyobrażam sobie jak genialnie to musi wyglądać, dzięki za pomysł, to bardzo dobry plan na weekend!
Rekonstrukcje historyczne sa fajne, ale przyjedzcie do Srebrnej Gory w Boze Cialo, wtedy na szlaku mozna spotac Elfa,Orka, rycerza czy potwora!!!
Bo wtedy odbywa sie tam co roku zlot milosnikow fantasy Fantazjada.
Brzmi fantastycznie 🙂
Potwora? nie obrażaj księżny, bezbożniku !!
Byłem w 1997 roku gdy w wieku 17 lat jeździłem z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji na Konferencje naukowe poświęcone problematyce Konserwatorskiej obiektów zabytkowych na terenie Europy. Warte zobaczenia👌🏼👏🏽
Srebrna nei jest szczytem tylko miasteczkiem na przełęczy i w dolinie pod nią od strony NE.
srebrna przełęcz dzieli G.Sowie [Donjon(Warowna G.])od Bardzkich[Ostróg].Nie wiem skąd ta mapka
,ale Fort Wysoka Skała to właśnie Fort Rogowy,a Rogowy to Bastion Górny,Donjona.Taki Górny zamek,Stołpu..
.FortChochoł Mały,faktycznie leży na szczycie otej nazwie,pierwotna nazwa-Mały Stóg.Reduta skrzydłowa,
Bateria Kazamatowa.Bateria Tarasowa to Bastion Wysunięty na Chochole Wielkim.Do Twierdzy Srwbrnogórskiej
należaly także umocnienia w Masywie Grochowej na Przedgórzu sudeckim.Nie chce mi się już pisać na temat nieścisłości
i przeklamań,ale na koniec powiem ,że nie można powiedzieć że twierdza srebrnogórska odparła szturm wojsk
napoleońskich(w jej szeregach notabene byli UŁani Legii Nadwiślańskiej)Francuzi faktycznie przystąpili
do oblężenia ale do szturmu nie doszło…hehe…bo nadszedł rozejm,a za nim pokoj tylzycki.
Hehe..tak ”śląski Giblartar”,germańskie mity…ale to takie tam moje przemyślenia na temat …co w necie piszczzy
;-)pozdrj
Twierdza Srebrna Góra to prawdziwe arcydzieło historii i inżynierii! Z pozoru skryta w lesie, odkrywa swoją potęgę dopiero z bliska. To miejsce pełne tajemniczych tuneli i imponujących fortyfikacji. Zbudowana w zaledwie 12 lat, broniła się skutecznie, stając się niezdobytą fortecą.