Rezerwat przyrody Bagno Bocianowskie z malowniczym torfowiskiem Gołe Bagno oraz ścieżka Goździkowe Bagno to nasza kolejna propozycja na dłuższy spacer koło Warszawy. Dojazd jest prosty, a widoki piękne oraz zróżnicowane. Trasa prowadzi drewnianą bagienną kładką, lasem oraz dookoła dużego bagna. Oba bagna znajdują się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym w okolicy Celestynowa. Otaczają je gęste, stare lasy, w których zobaczyć można wydmy śródlądowe.
Trasa spaceru
Na tej trasie zobaczysz Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie z torfowiskiem Gołe Bagno, Goździkowe Bagno wydmy śródlądowe znajdujące się w lesie pomiędzy bagnami. W dni powszednie możesz odwiedzić także Centrum Edukacji Leśnej, które znajduje się niedaleko parkingu przy Goździkowym Bagnie. Cała trasa liczy około 4-5 kilometrów, w zależności od tego czy zdecydujesz się na okrążenie Gołego Bagna.
Spacer możesz rozpocząć zarówno od Bagna Bocianowskiego, jak i Goździkowego Bagna. Miejsca parkingowe znajdują się obok ścieżki Goździkowe Bagno oraz przy wejściu do Rezerwatu Przyrody Bagno Bocianowskie po obu stronach asfaltowej drogi. Możesz także troszeczkę skrócić trasę, zobaczyć Goździkowe Bagno i wydmy śródlądowe, wrócić do samochodu i pojechać na parking przy drugim bagnie.
Jeżeli natomiast chcesz wydłużyć spacer po bagnach, polecamy oddalone o 12 kilometrów Bagno Całowanie, o którym przeczytasz więcej w tym tekście: Bagno Całowanie. Spacer po bagiennych kładkach koło Warszawy.
Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie i Gołe Bagno
Pod nazwą Bagno Bocianowskie kryje się rezerwat przyrody o powierzchni prawie 69 hektarów. Na jego terenie pomiędzy gęstymi lasami znajdują się torfowiska i wydmy. Największą atrakcją jest bez wątpienia sporych rozmiarów torfowisko Gołe Bagno. Położone jest ono w centralnej części rezerwatu. W torfowisku zatopione są liczne brzozy i sosny. Ich kikuty wystające z wody tworzą trochę katastroficzny krajobraz jakby po przejściu jakiegoś huraganu, zwłaszcza w ponurej czy też mglistej aurze.
Przez Gołe Bagno nie poprowadzono żadnej ścieżki edukacyjnej czy też drewnianej kładki. Torfowisko można natomiast obejść dookoła, co bardzo polecamy. Do Gołego Bagna można dojść na dwa sposoby. Droga prowadząca z parkingu w pewnym momencie, tuż przy drewnianej wiacie, się rozwidla. Oznakowanie prowadzi w lewo, możesz za nim podążać lub skręcić odbić w prawo, wtedy dojdziesz do Gołego Bagna od drugiej strony. Bagno Bocianowskie to nie tylko torfowiska, ale także ostoja dla dzikiej zwierzyny. Rezerwat zamieszkują łosie, sarny czy też dziki.
Drewniana ścieżka przez kolorowe Goździkowe Bagno
Goździkowe Bagno jest zdecydowanie mniejsze od Bagna Bocianowskiego, ale jest niezwykle urocze. Jesienią przybiera piękną paletę barw – od soczystej zieleni po intensywne pomarańcze. Przez jego środek prowadzi drewniana ścieżka, nie jest ona długa, ale kręta i bardzo malownicza.
Goździkowe Bagno powstawało przez tysiące lat. Kiedy na początku XX wieku odkryli je okoliczni mieszkańcy, zaczęli bardzo intensywnie wydobywać z niego torf, suszyli go i palili nim w piecach. Niestety wydobycie torfu niszczyło Goździkowe Bagno. Na jego powierzchni zaczęły powstawać wypełnione wodą doły torfowe. Zaprzestanie wydobycia torfu pozwoliło na powolną odbudowę torfowiska.
Goździkowe Bagno to torfowisko wysokie, czyli takie, które powstaje w bezodpływowych zagłębieniach, a woda je zasilająca pochodzi tylko i wyłącznie z opadów. Warunki panujące w takim torfowisku bardzo lubią owadożerne rosiczki okrągłolistne. Ponoć spotkać je można także w Goździkowym Bagnie, ale przyznamy, że my ich nie wypatrzyliśmy.
Nazwa bagna nie ma nic wspólnego z kwiatami, choć może budzić takie skojarzenia. Pochodzi od pobliskiej leśniczówki Goździk. Wieki temu słowem gozd określano wielki i stary las, i właśnie od niego pochodzi nazwa leśniczówki i pośrednio samego bagna.
Wydmy śródlądowe w pięknym, gęstym lesie
Okolice obu bagien porasta piękny bór sosnowy. Rośnie on w trudnym do zalesiania piaszczystym terenie. W niektórych miejscach piaskowe podłoże jest odsłonięte, tworzą się tam tzw. wydmy śródlądowe. Jak one wyglądają możesz zobaczyć na szlaku pomiędzy bagnami, kilkaset metrów od końca ścieżki Goździkowe Bagno. Wystarczy zboczyć dosłownie 200-300 metrów ze szlaku, aby zobaczyć wydmy pojawiające się nagle pomiędzy drzewami.
Część z nich to dzieło natury, ale wydmy powstają także w wyniku działalności człowieka, zarówno tej umyślnej, czyli nielegalne wydobywanie piasku, jak i niezamierzonej. Sami byliśmy świadkami jak rodzice i dzieci potraktowali wydmy jak naturalny plac zabaw. Wydmy nie są wielką piaskownicą. Wdrapywanie się na nie czy też zjeżdżanie po ich zboczach, choć może wydawać się niewinne, to nic innego jak niszczenie lasu. Dlatego apelujemy, szanujmy naszą przyrodę!
Wszystkie testy z okolic Warszawy i Mazowsza:
Mazowsze
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie.
6 komentarzy
te Bagna sa naprawdę fajna wycieczka nawet dla rodziny! termos, kanapki, trochę obcowania z przyroda i dzieciaki miały taka frajdę jak nigdy!! Wróciły zmęczone i padły… :] Pozdrawiamy i piękne zdjęcia!
Bagna są świetne, idealne na dłuższy spacer w okolicach Warszawy, polecamy także Bagno Całowanie, tam tez jest pięknie 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!
Dobrze, że zaprzestano wydobywania torfu. Takie miejsca zasługują na „dziewiczość” i szacunek- w końcu to dzięki nim możemy odetchnąć po ciężkim dniu, nie wspominając już o zależnościach z mieszkańcami tych okolic:)
Też się cieszymy, że zaprzestano wydobycia torfu, a bagno zaczęło odzyskiwać dawny wygląd, teraz jest tam naprawdę pięknie 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo dziękuję za ten wpis. Ładnie opisujecie trasy, macie piękne zdjęcia. Dzięki Wam będę miała udany weekend.
Dziękujemy za tak miłe słowa 🙂 Życzymy fajnego weekendu! Pozdrawiamy serdecznie!