Pisaliśmy już o kilku miejscach w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, tym razem pokażemy Wam Rezerwat Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego położony w bliskiej okolicy Otwocka i Karczewa. Znajduje się tam całkiem spore jeziorko na torfach i ścieżka dydaktyczna Łabędzi Szlak zakończona niewielkim pomostem z punktem widokowym. Byliśmy tam do tej pory kilka razy, za każdym razem niezależnie od pory roku na jeziorze spotykaliśmy kaczki i łabędzie.
Rezerwat Na Torfach i jezioro na torfach
Rezerwat Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego powstał w 1977 roku wokół malowniczego jeziorka z kilkoma wysepkami. Jezioro jest dawnym wyrobiskiem torfu, które powstało w wyniku wydobywania torfu na tych terenach. Choć jest zatorfione, to jest naprawdę urocze i zarybione. W słoneczny dzień kolor wody potrafi przybrać piękne odcienie granatu. Jezioro na torfach ma powierzchnię 7 hektarów, a sam rezerwat jest trzy razy większy. Oprócz jeziora w rezerwacie znajdują się podmokłe lasy i bagna będące ostoją wielu gatunków zwierząt, w tym ptactwa błotnego, płazów i zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego. Spotkać tu można także łosie, sarny czy też kuny leśne.
Baza Torfy i ścieżka dydaktyczna Łabędzi Szlak
Najbardziej spacerowym miejscem w rezerwacie jest ścieżka dydaktyczna Łabędzi Szlak rozpoczynająca się przy Bazie Torfy. Baza Torfy to ośrodek edukacyjny zlokalizowany w dawnej leśniczówce z 1905 roku, w środku znajduje się ekspozycja przyrodnicza. Niestety otwarty jest tylko w dni powszednie i jeszcze nie mieliśmy okazji jej odwiedzić. Aby wejść na Łabędzi Szlak wystarczy stojąc twarzą do leśniczówki pójść w prawo i następnie skręcić w lewo w ścieżkę prowadzącą początkowo wzdłuż ogrodzenia bazy.
Łabędzi Szlak prowadzi na początku przez las, po kilku minutach dochodzimy do jeziorka. Ze szlaku można wejść na poboczne wydeptane ścieżki prowadzące na skraj jeziora. Główna ścieżka prowadzi do drewnianej kładki zakończonej niewielką platformą widokową na jeziorze. Koło platformy spotkać można łabędzie i kaczki, które zapewne czekają na jakieś kąski. Jak wspominaliśmy na wstępie byliśmy w rezerwacie kilka razy o różnych porach roku, także zimą, za każdym razem pływały tu łabędzie. Sama kładka nie jest długa, ale jest malowniczo zlokalizowana.
Kładka jest najdalej wysuniętym punktem szlaku. Łabędzi Szlak w tym miejscu zawraca do Bazy Torfy. W drodze powrotnej szlak poprowadzono lasem, można też wrócić tą samą drogą. Na poniższej mapce Łabędzi Szlak jest zaznaczony czarnym kolorem, czerwona gwiazdka to lokalizacja drewnianej kładki.
Po dojściu do kładki można też pójść dalej wydeptaną ścieżka. Na mapie jej oznaczona jest ona przerywaną kreską. W pewnym momencie ścieżkę przecina jedno ze źródeł zasilających jeziorko w wodę, na drugą stronę można przejść jedynie po pniu drzewa. Dalej prowadzi ona przez bardzo podmokły teren, który ciężko jest przejść suchą nogą. Ścieżka nie jest oznakowana, ale jest wydeptana, widać, że jest czasem uczęszczana. Natomiast na fragmentach nieoznaczonych na mapie jest naprawdę błotniście. Warto na pewno jest dojść do wspomnianego źródła zasilającego jezioro, w jego okolicy można znaleźć widoki jak na poniższym zdjęciu.
Rezerwat Na Torfach – jak dojechać?
Droga dojazdowa do rezerwatu jest leśna, ale bez problemu można nią dojechać samochodem osobowym. Jadąc kieruj się na Bazę Edukacyjną MPK „Torfy”, przy której znajduje się leśny parking, wiata oraz ścieżka do rezerwatu. W nawigacji możesz też wpisać Rezerwat na Torfach. Rezerwatu Na Torfach nie pomyl z Jeziorem Torfy, ponieważ to są dwa różne miejsca w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Rezerwat na Torfach zlokalizowany jest koło Otwocka i Karczewa, natomiast niewielkie Jezioro Torfy koło Falenicy i głośnej drogi S2.
Rezerwat na Torfach to fajne miejsce na weekendowy spacer w okolicach Warszawy. Choć trasa nie jest długa, to miejsce jest naprawdę malownicze o każdej porze roku. Zdjęcia z tekstu robiliśmy jesienią pod koniec października. Poza tym spacer można połączyć z popularnym Bagnem Całowanie czy też z Goździkowym Bagnem i Bagnem Bocianowskim. Bardzo blisko znajdują się także Bunkry Dąbrowiecka Góra.
Wszystkie testy z Warszawy i Mazowsza:
Mazowsze
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie.