Koruna i Kamenna Brana to piękna, niezatłoczona trasa w Broumovskich Stenach. Ten niezwykle malowniczy, kręty szlak prowadził nas wzdłuż skalnych wąwozów, pomiędzy szczelinami, ciekawymi formacjami skalnymi oraz wyrzeźbionymi w kamieniach schodkami. Przez większość czasu szliśmy sami, towarzyszył nam jedynie majowy śpiew ptaków i lekkie promienie słońca przeciskające się przez liście.
Nielicznych ludzi spotykaliśmy głównie w punktach widokowych i na skrzyżowaniu szlaków. Na tej trasie znajduje się Kamienna Brana stworzona przez naturę z pięknymi widokiem na Broumov i okoliczne góry. Wędrówkę wieńczy szczyt Koruna z drewnianą huśtawką i pięknym punktem widokowym m.in. na Szczeliniec w Górach Stołowych. Zabieramy Was w cały czas rzadko odwiedzane Broumovske Steny!
Koruna i nasza trasa z Slavny
Naszą trasę zaczynaliśmy i kończyliśmy w Slavny. Ta lokalizacja umożliwia zrobienie pętli z powrotem inną drogą do punktu wyjścia. Przy wejściu na szlaki znajduje się spory parking w cenie 60 koron / 12 złotych za cały dzień. Z parkingu poszliśmy żółtym szlakiem prowadzącym na Korunę. Na początku trasy przy rozwidleniu szlaków trzeba być czujnym, aby przez przypadek nie wejść na czerwony szlak na Hvezdę. Na tym pierwszym rozwidleniu trzeba skręcić w prawo, iść przez chwilę asfaltową drogą i szukać żółtych strzałek namalowanych na drodze. Z Koruny wracaliśmy przez Bozanovski Spicak zielono-czerwonym szlakiem na parking.
Polecamy taką kolejność, gdyż zielono-czerwony szlak prowadzi na początku asfaltem przez las i jest zdecydowanie mniej widokowy niż żółty. Według nas lepiej jest go zostawić na powrót, kiedy jest się już trochę zmęczonym. W sumie na tej trasie zrobiliśmy około 12 kilometrów. Szliśmy nieśpiesznie ponad 6 godzin, ale robiliśmy naprawdę sporo przerw na zdjęcia i delektowanie się widokami jakie przez 100 milionów lat rzeźbiła natura.
Na Korunę można dojść także z Bozanova czy też z Pasterki położonej po polskiej stronie granicy. Trasę można też przedłużyć i pójść czerwonym szlakiem ze Slavny w kierunku Hvezdy, o tej części Broumovskich Sten napiszemy więcej w kolejnym poście.
Kamenna Brana w Broumovskich Stenach
Żółty szlak od razu wprowadził nas w niezwykle urodziwy, skalny wąwóz o nazwie Zajeci rokle. Szlak w tej części jest dosyć kręty i bardzo widokowy. Przyznamy, że robiliśmy tu sporo przystanków na zdjęcia oraz podziwianie masywów i wielkich formacji skalnych pokrytych gęstym, soczyście zielonym mchem. Oznaczenia w tej części trasy są całkiem dobre, pułapka jest zastawiona za ujęciem wody pitnej i miejscem, w którym można, a nawet trzeba, napić się wody bezpośrednio ze źródełka. Poznacie je po tablicach informacyjnych i stojących obok tryskającego źródła kubkach.
Po minięciu źródełka i podejściu do góry trzeba być czujnym. Szeroka droga prowadzi cały czas prosto, ale żółty szlak niepozorną ścieżką odbija w lewo. Spotkaliśmy na szlaku 3 osoby, które nie zauważyły znaków i potem wracały się w poszukiwaniu właściwej drogi.
Dalej jest już bardzo blisko do Kamiennej Bramy (Kamennej Brany). Kamenna Brana to naturalne skalne okno u podnóża wzniesienia o swojskiej nazwie Velka Kupa. Znajduje się ona na skraju masywu Broumovskich Sten, dzięki czemu roztacza się z niej fantastyczny widok na Broumov, którego początki datowane są na XII wiek, otaczające go góry, pola i mniejsze miasteczka. Wejście na bramę jest łatwe i bezproblemowe, wchodzi się na nią po kilku kamieniach. Z Kamennej Brany można odbić na Velką Kupę albo pójść dalej na Korunę.
Koruna i huśtawka z widokiem na Szczeliniec
Po minięciu Kamennej Brany zmienia się trochę krajobraz, ale cały czas pozostaje przyjemny i malowniczy. Szlak wypłaszcza się, drogę umilają duże skupiska brzóz, a skały delikatnie się rozstępują dając więcej przestrzeni. W tej części trasy jest kilka drewnianych kładek w bardziej podmokłych miejscach, a także węższych szczelin i masywów skalnych. Po dojściu do skrzyżowania szlaków, trzeba odbić w lewo na Korunę i punkt widokowy na Korunie. Tutaj czyha kolejna pułapka. Po drodze jest jeszcze jeden punkt widokowy skierowany na Broumov. Niektórzy biorą go za punkt widokowy na Korunie i zawracają do rozwidlenia szlaków nie dochodząc do właściwego punktu widokowego. A widoki z nich są całkowicie różne!
Korunę rozpoznacie po huśtawce zawieszonej na drzewie. Na jej szczycie znajduje się też metalowa vyhlidka z widokiem na okoliczne doliny i polskie Góry Stołowe. Jest tu na co patrzeć! Z platformy podziwiać można m.in. Szczeliniec i Błędne Skały. Punkt widokowy na Korunie i polską część Gór Stołowych dzieli bowiem zaledwie kilka kilometrów. Szczeliniec można dostrzec nawet z huśtawki!
Sama Koruna mierzy 769 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem w Broumovskich Stenach. Wyższy jest tylko Bozanowski Spicak, o którym piszemy poniżej. Koruna jest natomiast górą bardziej widowiskową o charakterystycznym kształcie ze zboczami przechodzącymi w niemalże pionowe ściany. Ten kształt sprawia, że widać ją z wielu miejsc zarówno po czeskiej, jak i polskiej strony.
Powrót przez Bozanowski Spicak ze skalnymi formacjami
Z Koruny można wrócić na parking w Slavny prostym zielono-czerwonym szlakiem. Powrót można też wzbogacić o wejście na Bożanowski Spicak, czyli najwyższy szczyt w masywie o wysokości 773 m n.p.m. Wystarczy podczas powrotu zgodnie z oznaczeniami odbić na szlak żółty i zrobić nim pętelkę prowadzącą przez wzniesienie. Po drodze jest kilka formacji skalnych takich jak Wielbłąd czy Wiewiórka. Jest też kolejny punkt widokowy centralnie skierowany na Szczeliniec.
Szlak i formacje skalne nie są tak imponujące jak na żółtym szlaku prowadzącym z parkingu na Korunę, ale jeżeli masz siły i ochotę, to warto wracać przez Bożanowski Spicak. Dalszy szlak powrotny prowadzący na parking w Slavny jest prostą i płaską drogą leśną. Po drodze bardzo blisko parkingu jest jeszcze jeden punkt widokowy, mianowicie Slavenska vyhlidka.
Wejście na Korunę polecamy wszystkim, także rodzinom z dziećmi. W Broumovskie Steny możecie także wybrać się z psem, jest to dozwolone, na trasie spotkaliśmy także zadowolonych czworonogów! Trasa nie jest wymagająca, nie ma dużych przewyższeń, idzie się niezwykle przyjemnie, a jej początek przypomina wejście w baśniową krainę. Niemalże z każdym krokiem coś Ciebie zaskakuję, przyciąga Twoją uwagę i zachęca, aby kontemplować to piękne dzieło natury!
Informacje praktyczne:
- PARKING: Spory parking znajduje się w miejscowości Slavny tuż przy skrzyżowaniu szlaków. Płacić można w koronach lub złotówkach, parking kosztuje 60 koron / 12 złotych.
- NOCLEG: Spaliśmy w bardzo przyjemnym i sielskim miejscu o nazwie Selsky Dvur w miejscowości Pekov koło Polic nad Metują. Jego lokalizacja jest znakomita, bardzo blisko jest nie tylko do Broumovskich Sten, ale także do miast skalnych Ostas, Adrspach i w Teplicach nad Metują. Mieliśmy do dyspozycji apartament z łazienką i aneksem kuchennym. Oprócz apartamentów dostępne są także pokoje ze śniadaniami. Link do rezerwacji: Selsky Dvur. Bardzo polecamy!
Wszystkie teksty z Czech:
Czechy
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!
Fajnie! Byłem tam wielokrotnie atrakcją jest też Junacka V. czy zejście do Ameryki. Jakiś czas temu zaczynało się to przejście w „Gwieździe”(Hvezda) ( z fantastycznym widokiem na Góry Sowie). Widoki są super, spokój zupełnie inaczej niż w Teplicach.
Zejście do Ameryki z Hvezdy cały czas jest, oczywiście je odwiedziliśmy, będzie opisane w naszej drugiej trasie w Broumovskich Stenach. To przejście jest baaardzo malownicze 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!
W Broumovskich Stenach bardzo podobało nam się Divadlo (Teatr), jest niesamowity! Nie pamiętam już skąd dokładnie szliśmy, ale najpierw byliśmy na Hveździe. Potem było okropnie namieszane z czerwonym szlakiem a w zasadzie z czerwonymi szlakami. Trasę robiliśmy na szybko, bo już „poza programem” na dzień i wieczór zapadał (co dodało trasie uroku). No i oczywiście mieliśmy wkrótce wrócić , zwłaszcza że daleko nie mieszkamy … no i chyba dziesięć lat mija.. Ech, życie…
W tych miejscach byliśmy kolejnego dnia, planujemy opisać naszą trasę! Divadlo też nam się bardzo podobało, startowaliśmy z Hvezdy, wracaliśmy przez wąwóz Kovarova rokle, piękne okolice! Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Dzięki za ten przewodnik. Zamierzam się wybrać na Korunę w tym roku. Pozdrawiam 🙂
To piękne okolice! Udanego wyjazdu! Pozdrowienia!