Leczo z cukinii to najczęściej przyrządzane przez nas danie z cukinii obok zupy i placków z cukinii. Od lat robimy je w ten sam sposób, choć nie zawsze z dokładnie tych samych składników. W tym roku zaczęliśmy dodawać także patisona. Mamy ich tyle w ogrodzie, że postanowiliśmy sprawdzić czy pasują do lecza. Okazało się, że pasują znakomicie. Jeżeli tak jak my masz nadmiar patisonów, to śmiało dodawaj je do lecza. Są świetnym uzupełnieniem cukinii, bowiem mają bardziej zwartą i mniej wodnistą konsystencję. Leczo z cukinii i patisona robimy zarówno z wiejską, domową kiełbasą, jak i z samymi warzywami. W obu wersjach przepis jest bardzo podobny, różni się tylko szczegółami i składnikami. Na co dzień robimy zazwyczaj leczo z cukinią i kiełbasą, natomiast do słoików przyrządzamy wersję warzywną. Oto nasz sprawdzony przepis na leczo z cukinii i patisona.
Leczo z cukinii i patisona z kiełbasą
Zacznij od przygotowania wszystkich składników. Do lecza dodajemy 1 większą cukinię. Może to być zielona, żółta lub inna odmiana. Jeżeli masz mniejsze cukinie, dodaj 2 lub 3 w zależności od wielkości. Umyj cukinię, patisona i papryki. Oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój ją w kostkę. Obierz cebulę i posiekaj ją. Cukinię przekrój wzdłuż i wydrąż łyżką miąższ. Jeżeli cukinia ma miękką skórkę, to nie musisz jej obierać. Następnie pokrój cukinię w kostkę. Patisona przygotuj w ten sam sposób, natomiast obierz go ze skórki. Kiełbasę pokrój w kostkę.
Leczo z kiełbasą smakuje najlepiej, kiedy składniki podsmażamy na smalcu. Możesz także zastąpić smalec olejem rzepakowym. W dużym garnku rozgrzej smalec lub olej, po czym podsmaż na nim kiełbasę. Kiedy kiełbasa zacznie się rumienić, dodaj do garnka cebulkę. Kiedy cebulka zmięknie dodaj do niej paprykę i podsmażaj kilka minut co jakiś czas mieszając. W międzyczasie sparz pomidory gorącą wodą, zdejmij z nich skórkę i pokrój na drobne kawałki.
Następnie dodaj przyprawy, czyli czosnek, sól, pieprz, słodką i wędzoną paprykę, ziele angielskie i liść laurowy, a także opcjonalnie łyżkę gęstego przecieru pomidorowego. Jeżeli chcesz zrobić pikantne leczo, dodaj w tym momencie posiekaną ostrą papryczkę. Zamieszaj składniki, chwilę je podsmażaj, po czym dodaj pokrojoną cukinię, patisona i pomidory. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki, przykryj garnek pokrywką i duś na mały ogniu z godzinę do momentu, w którym wszystkie składniki zmiękną. Jeżeli jest potrzeba, dopraw na koniec solą i pieprzem.
Warzywne leczo z cukinii i patisona
Warzywne leczo z cukinii i patisona robimy prawie tak samo jak wersję z kiełbasą. Pomijamy jedynie krok z podsmażeniem kiełbasy i nie dodajemy smalcu. Rozgrzewamy olej rzepakowy i szklimy na nim posiekaną cebulkę. Następnie dodajemy pozostałe składniki jak zostało to opisane wyżej.
Jak wspomnieliśmy na wstępie wersję warzywną przyrządzamy także do słoików. Wyparzamy gorącą wodą słoiki i nowe, nieużywane pokrywki. Wlewamy gorące leczo do słoików, pasteryzujemy je ok. 15 minut, po czym odstawiamy do ostygnięcia. Jeżeli zimą będziemy mieli ochotę na leczo z kiełbasą, to wystarczy podsmażyć pokrojoną kiełbasę i dodać do niej leczo ze słoika.
Porcja: Jeden duży garnek / 4 litrowe słoiki
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30 minut + czas gotowania
Złote proporcje
– 1 duża lub 2 średniej wielkości cukinie
– 1 średniej wielkości patison
– 3 słodkie papryki (najlepiej w różnych kolorach)
– 1 ostra papryczka, jeżeli lubisz lubisz pikantne leczo
– 2 pomidory
– 1 duża cebula lub 2 mniejsze
– 2 ząbki czosnku
– 1 pętko kiełbasy (pomijamy w wersji wegetariańskiej)
– smalec lub olej rzepakowy do smażenia
– 2 łyżeczki słodkiej papryki
– 2 łyżeczki wędzonej papryki
– opcjonalnie łyżka gęstego przecieru pomidorowego
– 3 liście laurowe
– 5 ziarenek ziela angielskiego
– sól i pieprz do smaku
Wszystkie przepisy z cukinią:
Cukinia
Lubisz nasze przepisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!