To był znakomity i pełen słońca dzień w Górach Izerskich! Zrobiliśmy pętelkę z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę, w sumie pękło 16 kilometrów. Wysoka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich mierzący 1126 metrów n.p.m. Trasa jest bardzo zróżnicowana i fantastycznie widokowa. Jak na dłoni widać z niej zarówno Góry Izerskie, jak i Karkonosze! Prawdziwą perełką okazała się nieczynna kopalnia kwarcu Stanisław znajdująca się tuż przy szlaku. Każdy może bez problemu wejść na jej teren, aby zobaczyć jak wyglądają dawne kamieniołomy i wziąć do ręki bryłki kwarcu. Jeżeli szukacie widokowej i niezbyt wymagającej trasy w Górach Izerskich, to Wysoka Kopa z Rozdroża Izerskiego jest bardzo dobrym pomysłem.
Spis treści
Wysoka Kopa z Rozdroża Izerskiego – trasa
Naszą trasę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na Rozdrożu Izerskim. Rozdroże Izerskie położone jest na 757 m n.p.m. przy Drodze Sudeckiej łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrój. Dojedziecie tu łatwo i szybko z obu miejscowości. Przy szlakach znajduje się sporej wielkości, bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów. Z parkingu ruszyliśmy żółtym szlakiem do Rozdroża Pod Kopą. Ten fragment jest dosyć monotonny, prowadzi przez las utwardzaną drogą, natomiast podejście jest bardzo łagodne.
Na Rozdrożu Pod Kopą skręciliśmy na czerwony szlak, na którym zaczęło być widokowo. Najpierw za naszymi plecami wyłonił się Stóg Izerski, aż w końcu doszliśmy do punktu widokowego na Sinych Skałkach. Następnie minęliśmy Wysoką Kopę i zrobiliśmy dłuższy przystanek przy dawnej kopalni kwarcu Stanisław. Z Kopalni poszliśmy zielono-czerwonym szlakiem przez Zwalisko do Rozdroża pod Zwaliskiem. Następnie skręciliśmy w zielony szlak prowadzący na Rozdroże Izerskie. Tutaj czekało na nas dosyć strome i kamieniste zejście.
Tę samą trasę można pokonać idąc w drugą stronę, ale miej na uwadze, że wtedy rozpoczniesz ją od podejścia zielonym szlakiem na Rozdroże pod Zwaliskiem, będzie to jedyny męczący fragment na tej trasie. Jak wspomnieliśmy na wstępie trasa nie jest wymagająca, pomimo kilkunastu kilometrów do przejścia. Nam w aplikacji wyszło 16 kilometrów, ale też trochę kręciliśmy się po kopalni. Bez większych problemów pokonają ją rodziny z dziećmi, dla których taki dystans nie jest wyzwaniem. Jest to najkrótszy szlak na Wysoką Kopę.
Sine Skałki i widok na Góry Izerskie
Naszym pierwszym dłuższym przystankiem były Sine Skałki (1122 m n.p.m.) znajdujące się w Masywie Wysokiej Kopy. Są one zlokalizowane w fantastycznym miejscu, w którym otwiera się widok na Góry Izerskie. To idealne miejsce na chwile odpoczynku oraz podziwianie izerskich widoków! Usiedliśmy na jednej ze skałek i spojrzeliśmy na miejsca odwiedzone przez nas w dniach poprzednich. Widzieliśmy Stóg Izerski, Smrek czy też Halę Izerską. Fajnie jest spojrzeć na Halę Izerską także z takiej perspektywy, z której widać je ogrom i przestrzeń. Na Sinych Skałkach oprócz skałek i konarów, znajduje się też drewniana ławeczka. Ławeczka jest oczywiście wybitnie widokowa!
Wysoka Kopa – najwyższy szczyt Gór Izerskich
Choć Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskim i z czerwonego szlaku na sam szczyt jest już bardzo blisko, to oficjalny szlak nigdy nie został wytyczony. Powodem są znajdujące się tam siedliska cietrzewia, który jest gatunkiem chronionym. Pomimo tego do szczytu wydeptana została ścieżka, która obecnie jest przywalona konarami drzew. Obok niej znajduje się informacja o ochronie cietrzewi, zakazie wstępu, oraz od niedawna także tabliczka informacyjna o Wysokiej Kopie wraz ze skrzyneczką z pieczątką. Tak więc każdy zainteresowany zdobyciem Korony Gór Polski może udokumentować zdobycie Wysokiej Kopy bez niepokojenia cietrzewi, których populacja zmniejszyła się w ubiegłych latach.
Po zrobieniu zdjęcia przy tabliczce ruszyliśmy dalej w kierunku dawnej kopalni kwarcu Stanisław. Czerwony szlak w pewnym momencie odbija w prawo do lasu. Jeżeli chcesz odwiedzić kopalnię, co gorąco polecamy, to zamiast schodzić leśną ścieżką, a potem podchodzić do kopalni asfaltową drogą zielono-czerwonym szlakiem, możesz równie dobrze pójść prosto nieoznakowaną, szutrową drogą, która prowadzi wprost na kopalnię.
Dawna kopalnia kwarcu Stanisław
Kopalnia kwarcu Stanisław i jej dawne kamieniołomy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dotarliśmy do niej o złotej godzinie, kiedy oświetlały ją miękkie promienie chylącego się ku zachodowi słońca. Podkreślały one piękną barwę i strukturę bryłek kwarcu, których cały czas jest tu ogrom. Kopalnia kwarcu Stanisław powstała na Izerskich Garbach mierzących przed eksploatacją 1088 metrów n.p.m. i noszących kiedyś nazwę Biały Kamień. Była to najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Europie Środkowej. Prace wydobywcze prowadzono nawet na wysokości 1050-1080 metrów n.p.m.
W kopalni wydobywano przede wszystkim kwarc mleczny z żyły o długości 10 kilometrów. Kwarc z kopalni Stanisław odznaczał się bardzo wysoką zawartością krzemionki na poziomie 97-100%. Wykorzystywano go przemyśle szklanym, z którego słyną przecież te okolice, czy też w hutnictwie. Powodem zamknięcia kopalni była nieopłacalność wydobycia. Przyczynił się do tego specyficzny klimat Gór Izerskich oraz będąca jego efektem sezonowość wydobycia. Prace wydobywcze można było prowadzić tylko w ciepłej części roku.
Po kopalni Stanisław pozostał ogromny i niezwykle widokowy kamieniołom oraz postindustrialny krajobraz. Dawne kopalniane budynki rdzewieją i grożą zawaleniem, a pod nogami zgrzytają bryłki kwarcu. Na skraju kamieniołomu nasz wzrok przyciągnęło rozpadające się krzesełko na kółkach. Stało ono w miejscu, w którym rozpościera się magiczny widok z terenu kopalni na Karkonosze. Z jednej strony widzimy tam porzucone zabudowania, z drugiej Śnieżne Kotły i Szrenicę. Miejsce jest wyjątkowe i szalenie widokowe. Jest to jeden z piękniejszych widoków w Górach Izerskich.
Zwalisko i skałka Zawalidroga
Ostatni fragment trasy prowadzi przez szczyt Zwalisko (1047 m n.p.m.), na którym znajduje się kilka grup skałek, w tym skałki Zawalidroga. Ten fragment trasy jest bardzo przyjemny, prowadzi gęstym pachnącym świerkowym lasem z widokiem na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m), na której znajduje się wieża widokowa. Jej kontur widać ze szlaku.
Na Rozdrożu Pod Zwaliskiem odbiliśmy w dół zielonym szlakiem prowadzącym na parking. Jak wspomnieliśmy na początku jest to najbardziej stromy fragment tej trasy. Schodzi się lasem pomiędzy kamieniami. Po pokonaniu zejścia droga się wypłaszcza i prowadzi lasem aż do Rozdroża Izerskiego. Alternatywą jest pójście prosto na Rozdrożu Pod Zwaliskiem do Wysokiego Kamienia i następnie do Szklarskiej Poręby lub Zakrętu Śmierci, jest to wariant dla osób, które zorganizują sobie transport na Rozdroże Izerskie w jedną stronę.
Wysoka Kopa – informacje praktyczne
- PARKING: Bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów znajduje się bezpośrednio przy szlaku na Rozdrożu Izerskim.
- OCHRONA CIETRZEWIA: Okolice szczytu Wysokiej Kopy obejmuje strefa ochrony cietrzewia. Z tego powodu zakazane jest wejście na sam szczyt, tabliczka informacyjna oraz skrzynka z pieczątką znajdują się przy czerwonym szlaku. Więcej pisaliśmy w tekście.
- NOCLEG: Zatrzymaliśmy się na obrzeżach Świeradowa-Zdroju w położonym na zboczach Świeradowca pensjonacie Natura Świeradów-Zdrój. Jego apartamenty są przestronne, mają wszystko czego potrzeba, w tym aneksy kuchenne, wystrój jest dosyć prosty. Lokalizacja jest fantastyczna dla osób ceniących ciszę i spokój oraz poruszających się samochodem. Kilka minut samochodem dzieli apartamenty od centrum Świeradowa, jednocześnie można bezpośrednio wejść na szlak prowadzący na Polanę i Halę Izerską. Link do rezerwacji. Natura Świeradów-Zdrój.
Wszystkie teksty z Gór Izerskich:
Góry Izerskie
Nasze podróże po Dolnym Śląsku:
Dolny Śląsk
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!