Zbójeckie Skały w ostatnim czasie zyskały na popularności za sprawą nowego tarasu widokowego z panoramą Karkonoszy. Ta popularność jest w pełni zasłużona, bowiem widok z platformy jest znakomity, a do tego szlak prowadzący z Zakrętu Śmierci krótki i przyjemny. Drugi taras widokowy znajduje się na Zakręcie Śmierci tuż przy parkingu i na początku szlaku na Zbójeckie Skały. Jest to fajna trasa na 1-2 godziny czy też dla rodzin z małymi dziećmi. Idealna, jeżeli macie niebyt dużo czasu, lub nie macie ochoty na dłuższe, całodniowe spacery w okolicy Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Oprócz fantastycznego widoku na Karkonosze możecie zwiedzić także dawne sztolnie pirytu oraz zobaczyć całkiem ciekawe formacje skalne.
Zakręt Śmierci z widokiem na Karkonosze
Okryty niebyt dobrą sławą Zakręt Śmierci ma prawie 180 stopni i znajduje się na Drodze Sudeckiej na wysokości 755 m n.p.m. pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój. Swoją nazwę zawdzięcza on licznym wypadkom samochodowym, które miały miejsce na nim w przeszłości. Dziś jest on dobrze oznakowany i całkowicie bezpieczny, jeżeli oczywiście zachowacie na nim należytą ostrożność i odpowiednią prędkość. Na zakręcie wyznaczono całkiem sporo miejsc parkingowych, zaparkowanie tu jest więc bezproblemowe.
Na Zakręcie Śmierci warto się zatrzymać z dwóch powodów, o których pisaliśmy na wstępie. Są nim dwa tarasy widokowe z fantastyczną panoramą Karkonoszy. Pierwszy z nich jest bardzo łatwo dostępny, znajduje się na samym zakręcie tuż przy parkingu. Łatwiej być już nie może! Wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów z parkingu, aby zobaczyć Szrenicę, Śnieżkę czy też Śnieżne Kotły z dalszej perspektywy, a potem ruszyć na Zbójeckie Skały i jeszcze bardziej widokowy taras.
Zbójeckie Skały – szlak z Zakrętu Śmierci
Zbójeckie Skały są formacją skalną położoną nad Szklarską Porębą na wysokości 686 metrów n.p.m. przy żółtym i czarnym szlaku turystycznym. W przeszłości nazywane były także Rzeźnickimi Kamieniami. Można się więc domyślać, że okolice te były kiedyś kryjówką zbójów i rzezimieszków. Ale wróćmy do naszej trasy. Czarny szlak prowadzi wokół Szklarskiej Poręby, natomiast żółty z Piechowic na Wysoki Kamień przez Zakręt Śmierci, szlaki łączą się na odcinku z Zakrętu Śmierci na Zbójeckie Skały. Na Zakręcie Śmierci trzeba więc wejść na żółto-czarny szlak w kierunku Zbójeckich Skał i Piechowic, który jest dobrze oznaczony. W drodze powrotnej można też na chwilę odbić na szlak niebieski, aby zobaczyć dawne sztolnie pirytu, o których piszemy na końcu tego tekstu.
Sam szlak nie powinien sprawić nikomu trudności. Trasa jest prosta, przewyższenie wynosi około 100 metrów, a odległość w jedną stronę to około 1,5 kilometra. Dotarcie do tarasu widokowego Zbójeckie Skały zajmie 20-30 minut w zależności od tempa. Najpierw dochodzi się do Zbójeckich Skał, czyli ciekawych formacji skalnych. Stamtąd jest już bardzo blisko do tarasu widokowego. Po powrocie na parking trasę można połączyć z wejściem na Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci. Na Zbójeckie Skały można także dotrzeć czarnym szklakiem z okolic dworca kolejowego Szklarska Poręba Dolna, ale wtedy nie zobaczycie ani sztolni pirytu ani punktu widokowego na Zakręcie Śmierci.
Taras widokowy Zbójeckie Skały
Zbójeckie Skały od dawna słynęły jako jedno z najlepszych miejsc w okolicy Szklarskiej Poręby do podziwiania panoramy Karkonoszy. Przed 1934 rokiem powstała nawet tu dawno nieistniejąca drewniana wieża widokowa. Widok ze Zbójeckich Skał nazywany jest Diamentowym Widokiem i póki co taras nie jest bardzo oblegany. W długi listopadowy widok byliśmy na nim zupełnie sami. Było tak cicho i spokojnie, że słyszeliśmy każdy świst wiatru. Więcej osób było na punkcie widokowym na Zakręcie Śmierci.
Aby ułatwić turystom dotarcie do najlepszych widoków ostatnio zbudowano tu znakomity taras widokowy. Taras powstał nad półką skalną i tym samym podniesiono dawny skalny punkt widokowy o około 2 metry. Przy dobrej pogodzie z tarasu podziwiać można panoramę Karkonoszy o długości aż 20 kilometrów. Oj, jest tu na co patrzeć! Wprawne oko dostrzeże nawet Zamek Chojnik. Poszczególne szczyty są dobrze opisane, łatwo można odczytać na co się patrzy.
Sam taras jest bardzo ciekawą z architektonicznego punktu widzenia konstrukcją wijącą się wśród okolicznych drzew. Wzniesiono go na stalowych palach i otoczono barierkami imitującymi zardzewiały metal. W efekcie taras sprawia wrażenie jakby płynął pomiędzy rosnącymi na skale drzewami! Taras jest rozległy, zmieści się tu naprawdę sporo osób. Do tego są na nim ławeczki, można więc usiąść i odpocząć lub po prostu dłużej cieszyć oczy niesamowitymi, karkonoskimi widokami. Jest to fajny przykład platformy widokowej, która z jednej strony wtapia się w otoczenie, a nie dominuje nad nim, z drugiej jest bardzo przyjazna dla turystów. Nam bardzo się podoba!
Dawne sztolnie pirytu i Walonowie
W drodze na Zbójeckie Skały można odbić na dosłownie kilkadziesiąt metrów ze szlaku, aby zobaczyć dawne sztolnie pirytu. Zbudowali je Walonowie, czyli dawni poszukiwacze minerałów oraz kamieni szlachetnych z Europy Zachodniej, którzy pojawili się w Karkonoszach i Górach Izerskich w XI wieku. Przeszukując okoliczne wzniesienia odkryli m.in. złoża pirytu w okolicy Zbójeckich Skał. Sztolnie powstały tu w XVIII wieku. Z pirytu Walonowie produkowali kwas siarkowy wykorzystywany jako składnik farb do sukna czy też do produkcji atramentu i prochu strzelniczego. Dziś po sztolniach pozostała jama w skale widoczna na poniższym zdjęciu. Dawne sztolnie pirytu są jednym z wielu miejsc związanych z działalnością Walonów znajdującym się na Szlaku Walońskim w okolicy Szklarskiej Poręby.
Na koniec ciekawostka. Piryt nie był jedyny złożem poszukiwanym w okolicy Zbójeckich Skał. W roku 1950 radzieccy geolodzy poszukiwali tu złóż uranu. Na szczęście znalezione złoża okazały się zbyt ubogie i nie zdecydowano się na rozpoczęcie ich wydobycia.
Zbójeckie Skały – informacje praktyczne
- PARKING: Bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów znajduje się na Zakręcie Śmierci tuż przy pierwszym punkcie widokowym i szlaku na Zbójeckie Skały.
- SZLAKI: Na taras widokowy Zbójeckie Skały można dojść z Zakrętu Śmierci (20-30 minut), Piechowic czy też Szklarskiej Poręby. Na Zbójeckie Skały prowadzi bowiem czarny szlak wokół Szklarskiej Poręby oraz żółty z Piechowic na Wysoki Kamień.
- NOCLEG: W Szklarskiej Porębie możemy polecić Wam Starą Piekarnię, natomiast w Świeradowie-Zdroju zatrzymaliśmy się w Natura Świeradów-Zdrój.
Zapraszamy także na pozostałe teksty z Dolnego Śląska, znajdziecie ich sporo na blogu:
Dolny Śląsk
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!